B.L.B.
Bestyrelsen

   Formand                                           Sekretær                                                       Kasserer

Lars Madsen 

Martin Ekander  

Jesper Kjeldsen                                        

Vestergade 79                       

Egernvej 15                                               

Borgmestervej 30

8700 Horsens

8700 Horsens.                                            

8700 Horsens.

Telefon: 20 310940    

Telefon: 28 413484     

Telefon: 20 922107  

lars@blbhorsens.dk

mailto:ekander82@gmail.com

mailto:jesper@blbhorsens.dk

 

 

 

 

 

 

(Arrangementer)

(Marketing)

(Havnen / Området)

Thomas Sørrensen

Roald Nielsen

Karl Erik Simmenæs

Bjerrevej 170    

Primulavej 24  

Stevedorevej 7

8700 Horsens

8700 Horsens  

8700 Horsens

Telefon: 29907364

Telefon: 40 531120  

Telefon: 21 251416


rn@hamletprotein.dk    

karlerik@blbhorsens.dk

 

 

 

 

 

 

 

(Huset / TekniskService)                       

 

 

Torsten Borsøe

 

 

Fredericiagade 19

   

 

8700 Horsens

 

 

Telefon: 75 627551 / 40 510426     

 

 

mailto:borsoe@stofanet.dk                         

 

Suppleant:
Lars Pedersen


B. L. B. der nu har 77 år på "bagen" forsøger løbende og efter bedste evne at tilpasse sig nutiden til gavn for foreningen og dermed medlemmerne.

Foreningen har til huse ved Bygholm Sø - en skøn beliggende sø - tæt ved Horsens centrum og alligevel "helt ude i naturen".
Bygholm Sø er en kunstig sø som i 1918 blev etableret for at skaffe vand til vandkraftværket.

Søen gæstes årlig af mange lystfiskere - udenlandske som danske og alle kan indløse dagkort til søen som virkelig har en stor bestand af fisk at byde på. Fuglelivet, ved og på søen, trives i bedste velgående og ofte kan man være heldig at se den smukke Isfugl, som har rede flere steder rundt om ved søen.

B. L. B. har og har haft fiskeretten på Bygholm Sø siden 1941 og står dermed for den daglige kontrol og opsyn med fiskeriet - samt vedligeholdelse af området omkring klubhuset og i havnen.

Fiskeudsætning har løbende fundet sted gennem de sidste mange år og netop udsætningen i 1972 af sandarter har gjort Bygholm Sø berømt viden om.

Ved søen findes også B.L.B.'s klubhus "Kystens Perle". Huset er opført i 1942 ved frivillig arbejdskraft og i perioden april-september er huset forpagtet ud til restauration og er dermed en vigtig bidragsyder til foreningens økonomi.
I vinterhalvåret bruges klubhuset til de ugentlige klubaftener - diverse foredrag - bankospil - fastelavnsfest for børn og ikke mindst efterårsfesten for foreningens medlemmer.

B. L. B. forvalter også de 80 bådpladser der er ved søen. Disse udlejes til foreningens medlemmer som via lejen bidrager sammen med overskuddet fra salget af fiskekort til vedligeholdelse af havnen og søen.

B. L. B. afvikler 4 årlige fiskekonkurrencer på søen.
Derudover arrangeres der også fisketure til Å - P&T og havet.
I samarbejde med Horsens øvrige fiskeforeninger afvikler BLB årligt "Horsens Mesterskabet" i Put & Take-fiskeri og foreningen arrangerer desuden løbende specielle arrangementer indenfor natur og fiskeri. Foreningen bestræber sig løbende på at kunne tilbyde sine medlemer fiskeri i å-vand.

Foreningen udgiver et nyhedsbrev fire gange årligt.

B. L. B. har i øjeblikket ca. 325 medlemmer og er i næsten konstant medlemsfremgang - en decideret juniorafdeling findes ikke - konfirmationsalderen skal være nået før medlemskab kan opnås, dog er alle børn naturligvis meget velkommen som gæster i B.L.B. regi.

Foreningens formål er at værne om klubhuset og området - foretage diverse reparationer og udbedringer, samt at udøve en effektiv fiskepleje og ikke mindst at få foreningslivet til blomstre - en opgave foreningen har nedsat en syv mand stor bestyrelse til på klare.

Vi glæder os til at se dig - på og ved Bygholm Sø

Venlig Hilsen Bygholm Lystfisker-og Baadejerforening.


Udvalgte begivenheder.

1918
Bygholm Sø etableres, ved opstemning af Bygholm Å, for at give vand til Elværket.
Søens længde bliver på 2.700 m. Bredden på 100 til 320 m. og en max. dybde på 3,5 m.
Bygholm Å-systemet (der udspringer ved Bredballe nord for Vejle) afvander et areal på 160 km ².

1934
Bygholm Lystfisker-og Baadejerforening (B.L.B.) stiftes den 18.oktober.

1937
Første fiskeudsætning - 25.000 stk. geddeyngel bliver udsat i Bygholm Sø

1941
B.L.B. og Horsens Kommune Indgår overenskomst.
B.L.B. får overdraget området og må opføre klubhus og havn.
23 BLB-medlemmer kautionerer for et lån på 2,000 kr.i Horsens Bank til opførelse af klubhuset.

1942
B.L.B.'s klubhus opføres ved frivillig arbejdskraft.

1943
B.L.B. ansætter en bestyrer til klubhusets restaurationsdrift.
Den tyske værnemagt "lejer" klubhuset til øvelsesbrug og bygger andre huse på området blandt andet Roklubbens hus.

1946
B.L.B. modtager 534,00 kr.i krigsskadeerstatning for beslaglæggelsen af Klubhuset.

1946
Bådehavnen ved klubhuset etableres (nu 80 pladser) og de tidligere bådebroer på sydsiden af Bygholm Sø fjernes.
På området, hvor der nu er campingplads (etableret sidst i 50'erne) opførte den tyske værnemagt flere opbevaringshuse - blandt andet det hus, vi i dag bruger til årer osv. er "en arv" fra værnemagten.

1971
B.L.B. får aftale med Horsens Kommune om pasning af Bygholm Sø med hensyn til salg af fiskekort, opsyn, yngeludsætning samt vedligeholdelse af bådehavnen - et arbejde der dagligt bliver udført ved frivillig arbejdskraft.

1974
I samarbejde med H.O.S og saltvandsfiskerne udgives det første medlemsblad "Lýstfiskeren". 

1988
B. L. B 's Klubhus udvides til den størrelse, som vi kender i dag.

1995
Der etableres et sandfang i Bygholm Å, vest for Bygholm Sø.
Sandfanget skal opfange det sand, der transporteres med strømmen ind i søen så en yderligere tilsanding og opfyldning af søen undgåes.

1999
B. L. B 's Klubhus (der løbende moderniseres) får lavet nyt køkken.

2000
Bygherren på den gamle teglværksgrund får tilladelse til en mindre opfyldning
i søen - så der kan etableres en offentlig sti.
For B. L. B indebærer det, at den nederste del af havnen / bådpladserne skal flyttes lidt ud i søen og et nyt bolværk skal etableres som afslutning på opfyldningen.
B. L. B. bliver Ifølge aftalen med kommunen og bygherren holdt økonomisk skadesløs.

2001
Personaletoilet til "Kystens Perle" opføres (krav fra Fødevaredirektoratet).
Det længe ønskede stryg (omløb) under omfartsvejen opføres. Omløbet skal erstatte den nuværende fisketrappe, som ikke virker efter hensigten.

2004
Foreningens første hjemmeside ser dagens lys.

2009
Der er givet grønt lys for brug af El-motor på både hjemmehørende ved Bygholm Sø.

2011
Medlemsbladet Lystfiskeren erstattes af et Nyhedsbrev.